Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay Counter Arm Chair
Details
The Trex® Outdoor Furniture Monterey Bay Counter Arm Chair is the armed counterpart to the Monterey Bay Counter Side Chair. The upscale style of this outdoor dining chair is taking over backyards, patio and decks by storm! This outdoor dining chair beautifully sports sleek curves and contoured arm rests just completing the comfort with elegant style. The Counter Arm Chair sits at just the right height to give you the boost you need to see over any railing or balcony. This outdoor chair is constructed from the finest recycled plastic lumber and will not rot, warp, crack or splinter even under the harshest of weather conditions. The Counter Arm Chair complements any of the Trex Outdoor Furniture Dining Tables, allowing you to customize your outdoor entertainment area.
More Information
| Style | Counter Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Features | Arm Chair |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 24.5 in x 21.75 in x 41 in |
| Overall Width | 24.5 in |
| Overall Height | 41 in |
| Overall Depth | 21.75 in |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments