Trex® Outdoor Furniture™ Cape Cod Ottoman
Details
The perfect accompaniment to the Cape Cod Adirondack is the Trex® Outdoor Furniture Cape Cod Ottoman. Designed to be an extension from the adirondack chair's seat, this ottoman offers an attractive finish to the ever popular adirondack chair. Durably designed from POLYWOOD material, this outdoor plastic ottoman offers virtually maintenance free care.
More Information
| Style | Ottoman / Foot Stool |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Cape Cod |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 22.13 in W x 21.13 in D x 16 in H |
| Overall Width | 22.13 in |
| Overall Height | 16 in |
| Overall Depth | 21.13 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (1) Trex® Outdoor Furniture™ Cape Cod Ottoman
- Pairs well with our TXA15 Yacht Club Shellback Adirondack Chair
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber that is not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Cleans easily with soap, water, and a soft bristle brush
- Resistant to stains, corrosives substances, salt spray, and other environmental stresses
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA
- UV-inhibited colors minimize fading
- Colors coordinate beautifully with Trex® decking and railing