Trex® Outdoor Furniture Cape Cod 48 in Round Conversation Table
Special Price
$509.00
FREE Shipping
$796.05
- You Save: $287.05 ( 36.06% )
Details
The Trex® Outdoor Furniture Cape Cod Round 48 in Conversation Table is the perfect accompaniment to a grouping of adirondack chairs. This versatile outdoor conversation table has been used for a serving table, at children's parties or in the center of your outdoor seating area. The Trex® Outdoor Furniture Cape Cod Round 48 Conversation Table is constructed from recycled POLYWOOD HDPE lumber which is nearly indestructible. This all weather material can be left out year round, doesn't absorb liquid and will not suffer the normal issues associated with wooden furniture. The Cape Cod Round 48 Conversation Table will never require sanding, painting or refinishing to maintain its original luster! This outdoor conversation table is also available in a 36 in size for more intimate entertaining.
More Information
| Style | Conversation Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | 48 in D x 48 in W x 18.25 in H |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 18.25 in |
| Overall Depth | 48 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Made from recycled POLYWOOD material
- Umbrella hole and plug included
- Requires no yearly maintenance
- Simply clean with soap and water as needed