Frog Furnishings Trailside 6 ft Backless Bench
Special Price
$784.98
FREE Shipping
$1,149.50
- You Save: $364.52 ( 31.71% )
Code:
FF-PB6__TRA
Weight:
145 lbs
Dimensions:
72 in x 14.75 in x 17 1/4 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Trailside Commercial Backless Bench is made with four 4 in x 4 in Resinwood slats and heavy duty, powder coated structural steel frames. This classic looking outdoor backless bench features heavy duty, zinc coated hardware with a bench frame which includes hole for surface mount. Made from 100% recycled Resinwood, you can count on the Trailside Backless Bench to give you years of service with virtually no maintenance.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Leg Width | 25.25 in on interior |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 72 in x 14.75 in x 17 1/4 in |
| Overall Width | 72 in |
| Overall Height | 17.25 in |
| Overall Depth | 14.75 in |
| Seat Width | 72in |
| Seat Depth | 14.75 in |
| Seat Height | 17.25 in |
| Seat Size | 72 in x 14.75 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions