Tailwind TLG530 Tall Lifeguard Chair with Side Steps
Code:
TW-TLG530
Weight:
200 lbs
Dimensions:
52 in L x 59 in W x 85 inH
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Tailwind TLG530 Tall Lifeguard Chair with Side Steps is one of the top picks by Coastal Community Beaches, the YMCA, US Military Bases and Waterparks all over the country. The TLG530 Tall Lifeguard Chair with Side Steps features a cup and umbrella holder (1 5/8 in. diameter opening) and textured steps for easy entry/exit. This lifeguard chair offers comfortable seating with its deep contours and curved backs and a wide stable base making this Lifeguard Chair ideal for pools, beaches, beach volleyball courts and anywhere. The side steps allow you to place this heavy duty, recycled lifeguard chair right up against the edge of the pool and still provide room for your lifeguards to exit and enter. The TLG530 Tall Lifeguard Chair with Side Steps is ideal for use at local pools, community centers, tennis courts and even your home pool. Approved by the World Waterpark Association.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 52 in L x 59 in W x 85 inH |
| Overall Width | 59 in |
| Overall Height | 85 in |
| Overall Depth | 52 in |
| Seat Height | 64 in - Platform Height: 47 in |
| Seat Size | 20 in x 18 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Constructed from 100% recycled plastic lumber
- Cup and umbrella holder standard
- Two steps for easy entrance - textured for anti-slip
- Weather resistant - won't rot, warp, corrode
- No straps to replace
- Durability & Comfort at affordable prices
- Ships Quick
- Virtually maintenance free
- Seen in Extreme Makeover: Home Edition, High School Musical 2, Disney Theme Parks
- Ideal for home use too!
- Not just for lifeguards!
- Minimal assembly required
- Ships Internationally (call for quote)
- Authorized TailWind Dealer
- Made in the USA