POLYWOOD Traditional Garden Arm Chair
Special Price
$319.00
FREE Shipping
$525.00
- You Save: $206.00 ( 39.24% )
Code:
PW-TGB24
Weight:
36 lbs
Dimensions:
35 in H x 24 3/4 in W x 24 in D, Chair Ht: 17 1/2 in, Chair Sz: 20 in x 18 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
POLYWOOD Traditional Garden Arm Chair handsomely creates a casual seating area in any garden, porch or patio. Solidy constructed, the POLYWOOD Traditional Garden Arm Chair provides a sturdy spot to dine, relax or reminisce with friends and family. You will love the comfort of the contoured seat of the POLYWOOD Traditional Garden Arm Chair. The durability of this outdoor patio chair will have you sitting and enjoying the great outdoors for years and years.
More Information
| Furniture Height | Dining |
|---|---|
| Features | Arm Chair |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 35 in H x 24 3/4 in W x 24 in D, Chair Ht: 17 1/2 in, Chair Sz: 20 in x 18 in |
| Overall Width | 24 3/4in |
| Overall Height | 35in |
| Overall Depth | 24in |
| Seat Height | 17 1/2in |
| Seat Size | 20in x 18in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Available in seven POLYWOOD HDPE resin colors
- Contoured seat for added comfort
- Stainless steel hardware
- All weather outdoor furniture
- Made in the USA
- Minimal assembly required
- 20 Year Limited Manufacturer's Warranty
- Constructed from recycled POLYWOOD plastic lumber
- Completely recyclable
- Sunbrella seat cushions sold separately