Frog Furnishings Sport 4 ft Backless Bench
Special Price
$308.70
FREE Shipping
$542.75
- You Save: $234.05 ( 43.12% )
Code:
FF-PB4-SPOE
Weight:
75 lbs
Dimensions:
48 in x 23 in x 18 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
This sturdy Sport 4 Ft Bench is made with three 2 in x 4 in Resinwood slats and black recycled plastic bases. Constructed with heavy duty zinc coated hardware standard.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Leg Depth | 23 in |
| Leg Width | 31.75 interior |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 48 in x 23 in x 18 in |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 18 in |
| Overall Depth | 23 in on base - seat: 12 in |
| Seat Width | 48 in |
| Seat Depth | 12 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Size | 48 in x 12 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions