Sister Bay Poly 3 Chair Bar Set
Details
Sister Bay Furniture Poly 3 pc Bar Set is constructed from the highest quality HDPE recycled plastic also known as poly. Poly material is resistant to mother nature. Will not absorb liquid so it will not rot or become bug infested. The all weather furnishings made from poly like the Sister Bay Furniture Poly 3 pc Bar Set can be used year round and does not need to be stored in the winter. Stainless steel fasteners prolong the life of this outdoor bar set which is backed by a 25 year residential warranty.
More Information
| Style | Bar Set |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | Table: 36 in W x 36 in L x 40 in H Chairs: 27 in W x 28 in D x 48 in H Stool: 17 in W x 17 in D x 28 in H |
| Overall Width | Table: 36 in- Chair: 27 in - Stool: 17 in |
| Overall Height | Table: 40 in - Chair: 48 in - Stool: 28 in |
| Overall Depth | Table: 36 in- Chair: 29 in - Stool: 17 in |
| Seat Height | Chair: 27.75 in - Stool: 28 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Stainless steel hardware
- Constructed from HDPE recycled plastic
- All-Weather furnishing
- Low to No Maintenance
- Made in the USA
- Available in 14 poly colors
- Backed by 20 year residential warranty
- Set includes: 2 Yarmouth Bar Chairs, 1 Bar Stool and 1 Laguna 36 in Bar Table