Sister Bay Maywood Swivel/Rocker Chair
Special Price
$1,227.00
FREE Shipping
$1,779.15
- You Save: $552.15 ( 31.03% )
Details
Sister Bay Furniture Swivel/Rocker Lounge Chair features a frame made from all weather poly material in five colors. Thick fabric cushions give this chair a sink-into feel. Sunbrella and Outdura fabrics are available in over 20 colors so you are certain to be able to create just the look to accent your outdoor living space. The Maywood Swivel/Rocker Lounge Chair has a smooth swivel and rocking motion to keep you comfortable for hours on end. Sturdy base made from powder-coated aluminum for maximum durability.
More Information
| Style | Deep Seating |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Swivel |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 32 in W x 33 in D x 37 in H - Seat Height: 12.375 in |
| Overall Width | 32 in |
| Overall Height | 37 in |
| Overall Depth | 33 in |
| Seat Height | 12.375 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Customer Favorite frame colors: White, Dark Gray or Weatherwood
- Customer Favorite Cushion Colors: Sparkle Navy, Gateway Mist, Milano Charcoal, Peyton Granite
- Durable recycled plastic frame in five colors
- Comfortably topped with 6 in Sunbrella or Outdura fabric covered cushions
- Stainless Steel Hardware
- Mold and mildew resistant
- Comfortable swivel and rocking motion
- Backed by 20 year residential/7 year commercial warranty
- Over 20 fabric choices available
- Made in the USA