Sister Bay Maywood Lounge Chair
Special Price
$907.00
FREE Shipping
$1,315.15
- You Save: $408.15 ( 31.03% )
Details
Sister Bay Furniture Lounge Chair is a handsome outdoor deep seating chair available in five poly colors for the frame and over 20 fabric colors. You get to choose between Sunbrella or Outdura fabrics to customize this outdoor chair just to your liking.
More Information
| Style | Deep Seating |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Swivel |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 32 in W x 34 in D x 35 in H - Seat Height: 11.75 in |
| Overall Width | 32 in |
| Overall Height | 35 in |
| Overall Depth | 34 in |
| Seat Height | 11.75 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- ASK ABOUT OUR WHITE GLOVE DELIVERY
- Customer Favorite frame colors: White, Dark Gray or Weatherwood
- Customer Favorite Cushion Colors: Sparkle Navy, Gateway Mist, Milano Charcoal, Peyton Granite
- Durable recycled plastic frame in five colors
- Comfortably topped with 6 in Sunbrella or Outdura fabric covered cushions
- Stainless Steel Hardware
- Mold and mildew resistant
- Backed by 20 year residential/7 year commercial warranty
- Over 20 fabric choices available
- Made in the USA