Sister Bay Deluxe Delray Chaise Lounge
Details
Sister Bay Furniture Deluxe Delray Chaise Lounge features the retractable arm kit and tray table. The arm rest easily shift up and down to your liking. Tray table is ideal for storing keys and other personal effects. Constructed from all weather poly material made from recycled plastic, this Delray Chaise Lounge with Arm Kit and Tray Table can be left out year round.
More Information
| Style | Chaise Lounge |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Adjustable Back |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | Chaise: 25 in W x 83 in D x 13 in H |
| Overall Width | 25 in |
| Overall Height | 13 in |
| Overall Depth | 83 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Beautiful Delray Chaise with arm kit and tray table
- All-weather furnishing
- Stainless steel hardware
- Constructed from HDPE recycled plastic
- Designed to be left outdoors year round
- Low to No Maintenance
- Made in the USA
- Available in 14 poly colors
- Backed by 20 year residential warranty