Shademobile Rolling Umbrella Base Bundle
Special Price
$198.00
FREE Shipping
$309.99
- You Save: $111.99 ( 36.13% )
Code:
RU22-6050
Weight:
21 lbs
Dimensions:
22 in x 22 in x 20 in - Table Top - 21 in Round
Assembly:
Fully Assembled (PDF)
Details
The Shademobile Rolling Umbrella Bundle means you never have to lift a heavy umbrella base again and you have just the right amount of table top space for drinks, snacks, your sunglasses or a book.! Simply roll your Shademobile Umbrella Base to maximize your shade on any part of your deck at any time of the day! Designed to accommodate standard umbrella poles ranging from 1 3/8 in - 2 1/16 in. Easily fill the Shademobile with bricks or sand for up to 125 lbs. of stability. Made in the USA, this umbrella base is suitable for commercial and residential use. The locking rubber wheels keep the rolling umbrella base in place. Made from high-density polyethylene, this umbrella base will not rot, chip or rust. Fill recommendations: Stand plus 70 lbs of bricks total 90 lbs, Stand plus 90 lbs of sand totals 110 lbs, Stand plus 70 lbs of bricks plus 35 lbs of sand total 125 lbs.
More Information
| Features | Wheels |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | Yes |
| Dimensions | 22 in x 22 in x 20 in - Table Top - 21 in Round |
| Overall Width | 22 in |
| Overall Height | 20 in |
| Overall Depth | 22in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Easy to Move
- Rolls on 4 wheels
- Table top offers just enough space to hold your drinks, sunglasses etc.
- No tipping needed to move
- provides up to 125 lbs of stability
- Proudly made in the USA
- Stainless steel threads and inserts
- Fits 1 3/8 in - 2 1/16 in diameter umbrella hole
- Automatically centers umbrella pole at top and bottom with patented design
- Made from durable, virtually maintenance free HDPE
- Easily turns, pivots and rolls
- Locking wheels keep base in position
- Suitable for Commercial and Residential Use