POLYWOOD South Beach Bar Chair
Details
The POLYWOOD South Beach Bar Chair will spice up your outdoor bar furniture! Enjoy the comforts of POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber furniture which offers the convenience of virtually maintenance free care. Constructed from recycled plastic lumber you do not need to sand, paint or refinish this outdoor patio furniture to keep it looking new year after year. Just simply hose and go! 13 colors available that permeate the recycled plastic and are UV stabilized to resist fading. Place these POLYWOOD South Beach Bar Chairs around one of our outdoor bar tables and you have a great dining spot for any patio, balcony, deck or poolside. May we also suggest for tighter areas...use a couple of South Beach Bar Chairs with a Bar Side Table between them to hold drinks.
More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Collection | South Beach |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 26.5 in w x 30.5 in d x 56.5 in h |
| Overall Width | 25.5 in |
| Overall Height | 56.5 in |
| Overall Depth | 30.5 in |
| Arm Height | 38.25 in |
| Seat Width | 20 in |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Size | 20 in x 16 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in WHITE only!