POLYWOOD South Beach Kids Chair
Special Price
$189.00
FREE Shipping
$310.00
- You Save: $121.00 ( 39.03% )
Code:
PW-SBD12
Weight:
21 lbs
Dimensions:
23in x 21.5in x 31.5in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
This pint sized POLYWOOD South Beach Kids Chair coordinates perfectly with the adult sized South Beach Dining Chairs. Now your precious little ones can have a seating area all of their own. Don't miss the matching table POLYWOOD Kids Dining Table and Kids Picnic Table. Ideal for homes ,preschools, pediatricians offices, local parks and recreation centers! Constructed from recycled POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber which will not rot, warp or corrode. Plus it cleans up with soap and water, no painting, sanding or refinishing to keep it looking new year after year.
- Built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- Stainless steel hardware
- Perfect for residential or commercial use
- Available in 13 POLYWOOD HDPE recycled plastic colors
- Virtually maintenance free!
- Weather resistant - will not absorb liquid
- Made in the USA
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Collection | South Beach |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 23in x 21.5in x 31.5in |
| Overall Width | 21 1/2 in |
| Overall Height | 31 1/2 in |
| Overall Depth | 23 in |
| Seat Height | 12 in |
| Seat Size | 15 in x 12 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments