Details
The POLYWOOD Kid Dining Table is constructed from POLYWOOD recycled plastic lumber. Available in 13 colors making dining at the kids table so much fun. This POLYWOOD Kid Dining Table will endure all the activities your kids can dish out. No need to sand, paint or refinish this table to keep it looking new year after year, just hose and go! Now that couldn't get any better where kids are concerned. Surround this POLYWOOD Kid Dining Table with Kid Adirondack Chairs and you have a fun place to play, eat or just pretend with friends.
More Information
| Style | Dining Table |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Collection | Kids |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 40in |
| Overall Height | 22in |
| Overall Depth | 40in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- shipped simple knock down for easy assembly
- stainless steel hardware and mortise and tenon construction
- available in seven traditional colors and six NEW Vivid Colors
- virtually maintenance free!