Details
The POLYWOOD Rockford Bench in 72 in is also available in 2 different lengths. This traditional style bench will complement any outdoor patio, porch, backyard, or garden. Add two Rockford Arm Chairs and a coffee table to make a cozy seating area. This sturdy outdoor bench is constructed from POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber which will not rot, corrode, or warp. POLYWOOD Outdoor Benches are weather resistant, made from recycled product that saves thousands of milk jugs and containers from our overflowing landfills and virtually maintenance free. This outdoor patio furniture is easily cleaned with soap and water - no sanding, painting, or refinishing to keep it looking good all year long, year after year!
More Information
| Style | Bench |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Rockford |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 72 in x 24 in x 36 in |
| Overall Width | 72 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Seat Height | 16.75 in |
| Seat Size | 17 in x 68 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments