Details
The POLYWOOD Rockford 48 in Bench comes in 3 lengths to complement any porch, backyard, or patio seating area. Add two Rockford Arm Chairs and a coffee table to make a cozy seating area. The POLYWOOD Rockford Bench is constructed from recycled plastic HDPE lumber which is made from recycled plastic milk jugs and containers so you can rest assured of the maintenance free care, durability and a lifetime of use from this sustainable outdoor patio furniture.
More Information
| Style | Bench |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Rockford |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 48 in x 24 in x 36 in |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Seat Height | 16.75 in |
| Seat Size | 44 in x 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments