POLYWOOD Rockford Arm Chair
Special Price
$489.00
FREE Shipping
$795.00
- You Save: $306.00 ( 38.49% )
Code:
PW-RKB24
Weight:
46 lbs
Dimensions:
35 1/2 in x 24 in x 24 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Rockford Arm Chair are designed to complement any of our POLYWOOD Dining Tables feel free to mix and match. Recycled plastic resin, all weather lumber is used to construct these comfortable, attractive and sturdy chairs. The timeless style of the Rockford Collection will handsomely complement your outdoor garden, patio or porch. Each POLYWOOD Furniture piece is backed by a Manufacturer's 20 Yr. Limited Warranty. Coordinate this dining chair with the Rockford Arm Chair to complete your outdoor patio dining furniture.
- All weather durable - hot sun, salty ocean air, cold winters
- Minimal assembly required
- Wide seat design
- Assembled with stainless steel hardware
- Ideal for residential or commercial use
- Virtually maintenance free!
- Backed by a 20 yr. limited Manufacturer's Warranty
- Proudly made in the USA
More Information
| Furniture Height | Dining |
|---|---|
| Features | Arm Chair |
| Collection | Rockford |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 35 1/2 in x 24 in x 24 in |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Height | 35 1/2 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Seat Height | 16.75 in |
| Seat Size | 20 in x 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments