Ridley Adirondack 12 pc Firepit Seating Set
Details
Loggerhead Ridley Adirondack 12 pc Firepit Seating Set
More Information
| Style | Fire Pit / Table |
|---|---|
| Furniture Height | Adirondack |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Overall Width | Chair: 29 in - Ottoman: 21.5 in |
| Overall Height | Chair: 35 in - Ottoman: 14 in |
| Overall Depth | Chair: 36 in - Ottoman: 21.5 in |
| Seat Width | 20 in |
| Seat Depth | 17.5 in |
| Seat Height | 14 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Chairs fold for easy storage
- All-weather recycled HDPE poly
- Larges variety of colors/combinations
- Set includes: (6) Loggerhead Ridley Adirondacks and (3) Ottomans and (3) Side Tables