Details
This POLYWOOD Conversation Table is so much more than just a coffee table. Use the POLYWOOD Round Conversation Table on your front porch under a window to display your herb garden or favorite flower. Place it between two gliders to create a space where memories will be created. It makes a great table to display your child's favorite books on that oh, so quiet spot, in the back yard. Wherever you choose, you will enjoy the traditional yet stylish look this table brings to any environment.
Yes it has an umbrella hole! Need an umbrella? Check out our downloadable umbrella buying guide! The 48 Inch Conversation Table features a galvanized steel frame embedded in the POLYWOOD frame under the table for added reinforcement.
More Information
| Style | Conversation Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 36 in or 48 in Dia x 18in |
| Overall Width | 36 in |
| Overall Height | 18 in |
| Overall Depth | 36 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments