POLYWOOD Presidential Rocker
Details
The POLYWOOD Presidential Rocker brings an elegant look to your porch or patio. This outdoor all-weather rocker is available in thirteen colors certain to accent or highlight your outdoor environment. Crafted from recycled POLYWOOD HPDE recycled plastic lumber you can count on virtually no maintenance, absolutely no splitting, chipping or rotting and UV stabilized colors that offer superior fade resistance. The all weather properties of the POLYWOOD Presidential Rocker prevent it from being affected by all that mother nature can dish out from blistering sun, to frigid winters to the salty, breezy ocean air. Made from recycled plastic that was originally destined for landfills, so you can feel good about your contribution to the preservation of our planet! Durability, comfort and low maintenance at affordable prices guaranteed!
More Information
| Style | Rocking Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 26.25 in W x 33.75 in D x 42.5 in H |
| Overall Width | 26.25 in |
| Overall Height | 42.5 in |
| Overall Depth | 33.75 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 20 in x 19 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 18
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite
- All weather - can remain outdoors all year round
- Shipped simple knock down for easy assembly
- Stainless steel hardware
- Will not splinter, crack, chip or peel
- Backed by 20 Year Limited Warranty
- Look and feel of painted wood without the maintenance
- Available in 13 POLYWOOD HDPE recycled plastic colors
- Virtually maintenance free!
- Weather resistant - will not absorb liquid
- Made in the USA