POLYWOOD® Lakeside 5-Piece Side Chair Dining Set
Details
POLYWOOD® Lakeside 5-Piece Side Chair Dining Set
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Hardware Color | White |
| Table Size | 48in Round |
| Features | Armless |
| Collection | Lakeside |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | Chair: 18.18 in w x 21.38 in d x 34.25 in h Table: 48 in dia x 29 in h |
| Overall Width | 103 |
| Overall Height | 34 |
| Overall Depth | 103 |
| Seat Width | 18.18 |
| Seat Depth | 16.25 |
| Seat Height | 17.06 |
| Seat Size | 18.18 in w x 16.25 in d |
| Minimum Required Space | 103" x 103" |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes (4) Lakeside Dining Side Chairs and (1) Round 48" Dining Table
- Chairs ship fully assembled
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber, a proprietary blend of plastics which includes recycled milk jugs and detergent bottles
- Durable, all-weather lumber not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year limited residential warranty; 3-year limited commercial warranty
- Cleans easily with soap, water, and a soft bristle brush
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Table outfitted with 1.625" center hole for standard umbrella (sold separately); hole cover included
- Marine-grade quality hardware
- Some assembly required