POLYWOOD® Quattro 5-Piece Conversation Set
Details
POLYWOOD® Quattro Folding Chair 5-Piece Conversation Set
More Information
| Style | Conversation Set |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Hardware Color | White |
| Features | Sets |
| Collection | Quattro |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 107in W x 81in D x 32in H |
| Overall Width | 152 |
| Overall Height | 37 |
| Overall Depth | 152 |
| Seat Width | 20.5 |
| Seat Depth | 17.75 |
| Seat Height | 15 |
| Seat Size | 20.5in W x 17.75in D |
| Minimum Required Space | 152" x 152" |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes (4) Quattro Folding Adirondacks and (1) Newport 36" Conversation Table
- Chairs easily fold for storage or travel
- Conversation table features unique angled leg details
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber, a proprietary blend of plastics which includes recycled milk jugs and detergent bottles
- Durable, all-weather lumber not prone to splinter, crack, chip, peel, or rot
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Cleans easily with soap, water, and a soft-bristle brush
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA
- Assembly required