POLYWOOD® South Beach Ultimate Adirondack 3-Piece Set
Details
POLYWOOD® South Beach Ultimate Adirondack 3-Piece Set
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Adirondack |
| Hardware Color | White |
| Features | Sets |
| Collection | South Beach |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Curved Back | Flat Back |
| Overall Width | 104 |
| Overall Height | 37.5 |
| Overall Depth | 75 |
| Arm Height | 23 in |
| Seat Width | 20.5 |
| Seat Depth | 17.75 |
| Seat Height | 15 |
| Seat Size | 20.5 in W x 17.75in D |
| Minimum Required Space | 104in x 75in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes (2) South Beach Ultimate Adirondacks and (1) South Beach 18in Side Table
- Chairs feature comfortably contoured seats and backs
- Chairs have attached, easy-sliding hideaway ottomans
- Built to withstand a range of climates including hot sun, snowy winters, and strong coastal winds
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber, a proprietary blend of plastics which includes recycled milk jugs and detergent bottles
- 608
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Cleans easily with soap, water, and a soft-bristle brush
- UV protectant and color continuously throughout the HDPE material; requires no painting or waterproofing
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA
- Assembly required