Details
POLYWOOD® Metro™ 5-Piece Bar Set
More Information
| Style | Bar Set |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Hardware Color | White |
| Features | Sets |
| Collection | Metro |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 178in W x 143in D x 32in H |
| Overall Width | 114 |
| Overall Height | 46 |
| Overall Depth | 114 |
| Seat Width | 19.25 |
| Seat Depth | 17.25 |
| Seat Height | 30 |
| Seat Size | 19.25in W x 17.25in D |
| Minimum Required Space | 114" x 114" |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes four A222 Metro Bar Arm Chairs and one 8122 Euro 36" Bar Table
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber, a proprietary blend of plastics which includes recycled milk jugs and detergent bottles
- Constructed of high quality aluminum frames and durable SOLID marine grade polymer (MGP) that provides a smooth, uniform surface
- Solid, heavy-duty construction withstands all of nature's elements
- SOLID marine grade polymer (MGP) requires no painting, staining, waterproofing, or similar maintenance
- SOLID marine grade polymer (MGP) does not splinter, crack, chip, peel or rot and it is resistant to corrosive substances such as oil, salt spray and other environmental stresses
- Marine-grade quality hardware
- Easy to clean with soap and water
- SOLID marine grade polymer (MGP) is fade-resistant and available in three attractive color combinations
- Aluminum frames available in two durable and attractive powder-coated finishes
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Made in the USA