POLYWOOD® Nautical 3-Piece Chaise Set
Details
POLYWOOD® Nautical 3-Piece Chaise Set
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Hardware Color | White |
| Features | Sets |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | Overall: 96 in w x 90 in d x 39 in h |
| Overall Width | Chaise: 27 in - Table: 18 in |
| Overall Height | Chaise: 39 in - Table: 15.5 in |
| Overall Depth | Chaise: 78.5 in - Table: 21 in |
| Seat Width | 21 |
| Seat Depth | 47 |
| Seat Height | 12 |
| Seat Size | 21 in W x 47in D |
| Minimum Required Space | 96in x 90in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes two NAW2280 Nautical Wheeled Chaises and one NST Nautical Side Table
- Chaises have 5 adjustable positions and fold flat for easy stacking and storage
- Available in several attractive, fade resistant colors
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber, a proprietary blend of plastics which includes recycled milk jugs and detergent bottles
- POLYWOOD® lumber requires no painting, staining, waterproofing, or similar maintenance
- 608
- Solid, heavy-duty construction withstands nature's elements
- Marine-grade quality hardware
- POLYWOOD® lumber resists stains associated with wine and condiments and cleans easily with soap and water
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Made in the USA