Details
POLYWOOD® Coastal 3-Piece Bar Set
More Information
| Style | Bar Set |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Hardware Color | White |
| Features | Sets |
| Collection | Coastal |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Overall Width | 105 |
| Overall Height | 49 |
| Overall Depth | 105 |
| Arm Height | 38 in |
| Seat Width | 19 |
| Seat Depth | 17 |
| Seat Height | 30.5 |
| Seat Size | 19 in W x 17in D |
| Minimum Required Space | 105in x 105in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes two 9012 Coastal Bar Chairs and one NCBT31Nautical 31in Bar Table
- POLYWOOD® frames available in a variety of attractive, fade-resistant colors; fabric available
- Fabric is fast-drying and resistant to weather, mildew, fading and tearing
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber, a proprietary blend of plastics which includes recycled milk jugs and detergent bottles
- POLYWOOD® lumber requires no painting, staining, waterproofing, or similar maintenance
- 880
- Solid, heavy-duty construction withstands nature's elements
- Marine-grade quality hardware
- POLYWOOD® lumber resists stains associated with wine and condiments and cleans easily with soap and water
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Made in the USA
- Table outfitted with 1.625in center hole for standard umbrella (sold separately); hole cover included