Details
POLYWOOD® Presidential 3-Piece Rocker Set
More Information
| Style | Rocking Set |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Hardware Color | White |
| Features | Sets |
| Collection | Rocker |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 85in W x 74in D x 33.5in H |
| Overall Width | 74 |
| Overall Height | 42.5 |
| Overall Depth | 34 |
| Seat Width | 20 |
| Seat Depth | 19 |
| Seat Height | 17 |
| Seat Size | 20in W x 19in D |
| Minimum Required Space | 74" x 34" |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 5
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes two R100 Presidential Rockers and a RST18 Round 18" Side Table
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber, a proprietary blend of plastics which includes recycled milk jugs and detergent bottles
- POLYWOOD® lumber requires no painting, staining, waterproofing, or similar maintenance
- Solid, heavy-duty construction withstands nature's elements
- POLYWOOD® lumber does not splinter, crack, chip, peel or rot and it is resistant to corrosive substances such as oil, salt spray and other environmental stresses
- Easy to clean with soap and water
- 20-year residential warranty; 3-year commercial warranty
- Made in the USA