POLYWOOD Traditional Garden 48 in Glider
Details
The POLYWOOD Traditional Garden 48 in Glider provides a smooth gliding motion with minimal movement on your part! Whether placed on the porch, by the pool, or in the garden - it creates a place to snuggle with someone you love. The Traditional Garden 48 In Glider is built from indestructible POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber, so you can count on your furniture lasting for years and years to come. This high quality outdoor patio furniture is the eco-friendly choice for the green conscious consumer. It comes in six earth tone colors to match any surroundings.
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Traditional Garden |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 34inHx47.5inWx24.25inD Seat: 17inH x 43in W x 18inD |
| Overall Width | 47.5 in |
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 24.25 in |
| Arm Height | 24.75 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 43 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 4
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Available in seven POLYWOOD HPDE recycled plastic colors
- Contoured seat & back for added comfort
- Stainless steel hardware
- All weather outdoor furniture
- Smooth gliding motion
- Made in the USA
- Minimal assembly required
- Manufacturer's Warranty
- Constructed from recycled POLYWOOD lumber
- Completely recyclable
- Sunbrella seat cushions sold separately