POLYWOOD Traditional Garden Side Chair
Special Price
$199.00
FREE Shipping
$325.00
- You Save: $126.00 ( 38.77% )
Details
This POLYWOOD Traditional Garden Side Chair is the perfect compliment to any of our collection of POLYWOOD Dining Tables. Solidly built the POLYWOOD Traditional Garden Side Chair is low maintenance and made to last through years of parties, picnics and family get-togethers. Traditional Garden Side Chair is constructed from recycled plastic lumber that is weather resistant. The Traditional Garden Side Chair will not rot, warp or corrode and will never need to be sanded, painted or refinished to keep it looking new year after year. These Side Chairs by Poly-Wood LLC ship fully assembled and are ready to go out of the box!
More Information
| Furniture Height | Dining |
|---|---|
| Features | Armless |
| Collection | Traditional Garden |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 17 in x 22 in x 35 in |
| Overall Width | 17 in |
| Overall Height | 35 in |
| Overall Depth | 22 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 17 in x 16.5 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Available in seven POLYWOOD Colors
- Contoured seat & back for added comfort
- Stainless steel hardware
- All weather outdoor furniture
- Stylized legs
- Made in the USA
- Ships fully assembled
- Manufacturer's Warranty
- Constructed from recycled poly wood lumber
- Completely recyclable