POLYWOOD Traditional Garden 60 in Bench
Special Price
$599.00
FREE Shipping
$985.00
- You Save: $386.00 ( 39.19% )
Code:
PW-TGB60
Weight:
70 lbs
Dimensions:
60 in x 25 in x 35 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Traditional Garden 60 in Bench sports a timeless, traditional design that will complement any outdoor environment. The newly designed Traditional Garden Bench features sleek lines in it's stylized legs, contoured seat and curved back all provided a comfortable seat to rest in after a long day. The POLYWOOD Traditional Garden 60 In Bench is ideal for use in your garden, greenhouse, backyard, patio or porch. This outdoor garden bench is constructed from recycled POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber that is weather resistant. This outdoor bench will not rot, warp or corrode and will never need to be sanded, painted or refinished to keep it looking new year after year.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 60 in x 25 in x 35 in |
| Overall Width | 60 in |
| Overall Height | 35 in |
| Overall Depth | 25 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 55 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Available in seven POLYWOOD HDPE resin colors
- Contoured seat & back for added comfort
- Stainless steel hardware
- All weather outdoor furniture
- Stylized legs
- Made in the USA
- Minimal assembly required
- Manufacturer's Warranty
- Constructed from recycled POLYWOOD plastic lumber
- Completely recyclable
- Sunbrella seat cushions sold separately