POLYWOOD® Traditional 48 in Garden Bench
Special Price
$499.00
FREE Shipping
$810.00
- You Save: $311.00 ( 38.40% )
Details
The POLYWOOD Traditional Garden 48 in Bench sports a timeless, traditional design that will complement any outdoor environment. The newly designed Traditional Garden Bench features sleek lines in it's stylized legs, contoured seat and curved back all provided a comfortable seat to rest in after a long day. The Traditional 48 in Garden Bench is ideal for use in your garden, greenhouse, backyard, patio or porch. This outdoor garden bench is constructed from recycled POLYWOOD lumber that is weather resistant. The POLYWOOD Traditional Garden 48 in Bench will not rot, warp or corrode and will never need to be sanded, painted or refinished to keep it looking new year after year.
More Information
| Style | Bench |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Traditional Garden |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 47.5 in x 24.25 in x 35 in |
| Overall Width | 47.5 in |
| Overall Height | 35 in |
| Overall Depth | 24.25 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 43 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Available in seven POLYWOOD recycled plastic colors
- Contoured seat for added comfort
- Stainless steel hardware
- All weather outdoor furniture
- Minimal assembly required
- Made in the USA
- 20 Year Limited Manufacturer's Warranty
- Constructed from recycled POLYWOOD HDPE lumber
- Completely recyclable
- Sunbrella seat cushions sold separately