Details
The POLYWOOD Chippendale 48 in Glider Bench provides a smooth gliding motion with minimal movement on your part! Place this classy outdoor glider on the porch, by the pool or deck. No matter where you place it, this POLYWOOD Chippendale Glider will be the center of attention. This Outdoor Furniture by Poly-Wood LLC is available in seven standard recycled plastic colors, minimal assembly required.
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 35 in H x 48 in W x 24 in D, Bench Ht: 17 1/2 in, Bench Sz: 46 in x 18 in |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 35 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Size | 46 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments