Details
The POLYWOOD Chippendale Arm Chair offers you a modern looking outdoor dining chair with the classic chippendale designed back. You can expect high performance and maintenance free care from these outdoor dining chairs. The curves and contours offer comfort and style to your backyard, deck, balcony or patio area. With the addition of this new piece to our Chippendale collection, we would also like to introduce the color Slate Grey - made from the same great POLYWOOD HDPE recycled plastic, weather resistant material to provide years of comfort. POLYWOOD is made from recycled plastic that will not rot, warp or corrode. No need for sanding, painting or refinishing with this high performance furniture designed to complement any outdoor environment.
More Information
| Furniture Height | Dining |
|---|---|
| Features | Arm Chair |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 24 in x 23 in x 35 in |
| Overall Width | 23 in |
| Overall Height | 35 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 17 in x 20 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Available in seven POLYWOOD Colors
- Contoured seat & back for added comfort
- Stainless steel fasteners with Xylan? coating
- All weather outdoor furniture
- Classic Chippendale design
- Made in the USA
- Manufacturer's Warranty
- Constructed from recycled POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber
- Completely recyclable
- Sunbrella seat cushions sold separately