Details
The POLYWOOD Chippendale Side Chair offers you a modern looking dining chairs with the classic chippendale designed back. You can expect high performance and maintenance free care from these outdoor dining chairs. The curves and contours offer comfort and style to your backyard, deck, balcony or patio area. With the addition of this new piece to our Chippendale collection. POLYWOOD Furniture is made from recycled plastic that will not rot, warp or corrode. No need for sanding, painting or refinishing with this high performance furniture designed to complement any outdoor environment.
More Information
| Furniture Height | Dining |
|---|---|
| Features | Armless |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 17 in x 22 in x 35 in |
| Overall Width | 17 in |
| Overall Height | 35 in |
| Overall Depth | 22 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 17 in x 20 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Available in seven POLYWOOD HDPE Recycled Plastic Colors
- Contoured seat & back for added comfort
- Stainless steel hardware
- All weather outdoor furniture
- Classic Chippendale design
- Made in the USA
- Ships fully assembled
- Manufacturer's 20 Year Limited Warranty
- Constructed from recycled POLYWOOD HDPE lumber
- Completely recyclable
- Stainless steel fasteners with Xylan? coating
- Sunbrella seat cushions sold separately