POLYWOOD Chippendale 48 in Bench
Code:
PW-CDB48
Weight:
70 lbs
Dimensions:
35 in x 48 in x 35 in Seat Ht: 17.5 in Seat Sz: 46 in x 18 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Chippendale Bench provides a smooth gliding motion with minimal movement on your part! Place this classy Chippendale Glider Bench on the porch, by the pool, or on the deck. No matter where you place it, this Chippendale Bench will be the center of attention. POLYWOOD Furniture is available in six standard colors, comes partially assembled.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 35 in x 48 in x 35 in Seat Ht: 17.5 in Seat Sz: 46 in x 18 in |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 35 in |
| Overall Depth | 35 in |
| Seat Height | 17 1/2 in |
| Seat Size | 46 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Available in seven POLYWOOD HDPE recycled plastic colors including Slate Grey
- Contoured seat & back for added comfort
- Stainless steel hardware
- All weather outdoor furniture
- Classic Chippendale design
- Made in the USA
- Minimal assembly required
- Manufacturer's Warranty
- Constructed from recycled POLYWOOD HDPE resin lumber
- Completely recyclable
- Sunbrella seat cushions sold separately