Details
POLYWOOD® Vineyard Deep Seating Settee
More Information
| Style | Deep Seating |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Vineyard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 33.00"D x 51.50"W x 31.50"H |
| Overall Width | 51.5 |
| Overall Height | 31.5 |
| Overall Depth | 33 |
| Arm Height | 21.5 in |
| Seat Width | 45.5 in |
| Seat Depth | 20.5 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 45.5 in x 20.5 in |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments