Details
POLYWOOD Signature Folding 7 pc Dining Set
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | Chair: 24.75 in - Table 72 in |
| Overall Height | Height: Chair: 37.25 in - Table: 29 in |
| Overall Depth | Chair: 26 in - Table: 37 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 19 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Chairs unfold out of the box
- Table legs need to be added to the table top
- Umbrella hole and plug included
- Stainless steel fasteners
- Chairs fold for easy transport or storage
- Set includes: (6) Signature Folding Dining Chairs and (1) Nautical 37 x 72 in Dining Table