POLYWOOD® La Casa Cafe Counter Side Chair
Code:
PW-TD101
Weight:
23 lbs
Dimensions:
17 in W x 20.75 in D x 41 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD La Casa Cafe Counter Side Chair features a contoured seat and back and is the perfect 'extra' chair for all occasions! Positioned at just the right height to allow you to see over any railing, this outdoor counter chair is ideal for balconies and decks. The La Casa Cafe Counter Side Chair by Poly-Wood LLC is constructed from recycled plastic material designed to withstand all weather conditions. This counter height chair can be left out all year round.
More Information
| Style | Counter Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Features | Armless |
| Collection | La Casa Cafe |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 17 in W x 20.75 in D x 41 in H |
| Overall Width | 17 in |
| Overall Height | 41 in |
| Overall Depth | 20.75 in |
| Seat Height | 25 in |
| Seat Size | 17 x 16.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments