Details
The POLYWOOD Classic Adirondack Dining Chair features a traditional adirondack look without the traditional maintenance. Simply hose and go as needed. This outdoor dining chair can remain outdoors all year round. It will not rot, warp, corrode or become bug infested. Enjoy your choice of seven recycled plastic colors that permeate the HDPE poly lumber through and through.
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Contoured Seat |
| Collection | Classic Adirondack |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 24.75 in x 24 in x 39 in |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Height | 39 in |
| Overall Depth | 24.75 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Width | 20.25 in |
| Seat Depth | 15.5 in |
| Seat Height | 17 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments