Details
POLYWOOD Classic Adirondack 5 Pc Dining Set
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Table Size | 48in Round |
| Features | Sets |
| Collection | Classic Adirondack |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | Details Below |
| Overall Width | Table: 48.00 in; Chairs: 24.75 in |
| Overall Height | Table: 29.00 in; Chairs: 39.00 in |
| Overall Depth | Table: 48.00 in; Chairs: 24.00 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Width | 20.25 in |
| Seat Depth | 15.5 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 20.25 in x 15.5 in d |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments