Details
POLYWOOD Chippendale 7 Pc Dining Set
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Table Size | 37in x 72in |
| Features | Sets |
| Collection | Chippendale |
| Commercial | Yes |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Umbrella Hole Size | 1.625 in |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | Table: 36.75 in; Arm Chair: 22.50 in; Side Chair: 17.00 in |
| Overall Height | Table: 29.00 in; Arm Chair: 34.75 in; Side Chair: 34.75 in |
| Overall Depth | Table: 71.50 in; Arm Chair: 21.75 in; Side Chair: 21.75 in |
| Arm Height | 23.8 in |
| Seat Width | 17 in |
| Seat Depth | 16.5 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 17 in x 16.5 in |
| Minimum Required Space | 116 in w x 81 in d x 35 in h |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Angled chair back for added comfort
- Designed for all-weather use
- Stainless Steel Fasteners
- Table includes umbrella hole and plug
- Chairs shipped fully assembled with exception of adding arm rests
- Constructed from recycled poly material
- Never needs sanding, painting or refinishing
- Set includes: (2) Chippendale Dining Arm Chairs, (4) Chippendale Side Chairs and (1) Nautical 37 x 72 in dining table