POLYWOOD Vineyard 60 Inch Swing with Chain Kit
Details
The POLYWOOD Vineyard 60 Inch Swing with Chain Kit features our classic Vineyard Design. Constructed from POLYWOOD lumber you can count on no rotting, cracking or splitting as well as no sanding, painting or refinishing to keep your swing looking new year after year. This POLYWOOD Vineyard Swing comes complete with the chain you need to hang it. Hooks and springs are not included with this set. There is minimal assembly required to get started swinging. This POLYWOOD Vineyard 60 Inch Swing is weather proof and virtually maintenance free, so you can sit back, relax and forget about it!
More Information
| Style | Swing |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Chain Included, Contoured Seat |
| Collection | Vineyard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 60.5 in W x 24 in D x 23.25 in H |
| Overall Width | 60.5 in |
| Overall Height | Varies |
| Overall Depth | 24 in |
| Seat Width | 55 in |
| Seat Depth | 17.25 in |
| Seat Height | varies |
| Seat Size | 55 in x 17.25 in |
| Weight Capacity | 675 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 4
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Classic Design
- Made in the USA
- Designed for all-weather use
- Swing chain included
- QUICKSHIP Does not include Green