More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Vineyard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 33.75 in w x 35.75 in d x 41.75 in h |
| Overall Width | 33.75 in |
| Overall Height | 41.75 in |
| Overall Depth | 35.75 in |
| Arm Height | 24.25 in |
| Seat Width | 24 in |
| Seat Depth | 17.67 in |
| Seat Height | 16.06 in |
| Seat Size | 24 in x 17.67 in d |
| Weight Capacity | 650 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Heavy-duty, ideal for high traffic areas
- Reinforced seat, back bracing and extra fasteners for a sturdier seat
- Comfortably contoured seat with waterfall front and contoured back
- Designed for all-weather use
- Not prone to splinter, chip, crack or peel
- Marine-grade quality fasteners
- Includes: (1) POLYWOOD Vineyard Grand Adirondack Chair