POLYWOOD Vineyard Curveback Adirondack 9 pc Nautical Trestle Dining Set
$4,395.00
FREE Shipping
$6,280.00
You Save $1,885
(31%)
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Table Size | 59in Square |
| Features | Sets |
| Collection | Vineyard |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 8 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 116 in x 116 in x 42 in |
| Overall Width | 116 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 116 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Width | 20.5 in |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 16.5 in |
| Seat Size | 20.5 in x 16 in |
| Weight Capacity | 350 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Chair features oversized seats, curve back slats, and waterfall chair edge
- Table leg design allows for ample leg room
- Marine-grade hardware
- Designed for year-round use
- (8) Vineyard Curveback Adirondack Dining Chairs & (1) Nautical Trestle 59 in Dining Table