POLYWOOD Vineyard 9 Pc Farmhouse Trestle Dining Set
$3,795.00
FREE Shipping
$5,425.00
You Save $1,630
(31%)
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Collection | Vineyard |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 8 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 148 in w x 90 in d x 38 in h |
| Overall Width | Table: 96 in - Arm Chair: 24.88 in - Side Chair: 19.25 in |
| Overall Height | Table: 29 in - Chairs: 38.25 in |
| Overall Depth | Table: 37.63 in - Arm & Side Chair: 25.5 in |
| Seat Width | 19.25 in |
| Seat Depth | 17.25 in |
| Seat Height | 17 in |
| Minimum Required Space | 148 in w x 90 in d x 38 in h |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes (2) Vineyard Dining Arm Chairs, (6) Vineyard Dining Side Chairs and (1) Farmhouse Trestle 38 x 96 in Dining Table
- Chairs ship fully assembled with the exception of adding arms on the arm chairs
- All-weather performance