POLYWOOD 48 in Vineyard Bench
Special Price
$339.00
FREE Shipping
$555.00
- You Save: $216.00 ( 38.92% )
Details
The POLYWOOD Vineyard 48 Inch Bench features our classic Vineyard Design and will handsomely accent your backyard, patio, walkway or local park. The durability and comfort, not to mention virtual maintenance free makes this Vineyard Bench a must have for those who wish to spend time relaxing with friends and family rather than refinishing furniture every spring! . Constructed from POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber you can count on no rotting, cracking or splitting as well as no sanding, painting or refinishing to keep your swing looking new year after year.
More Information
| Style | Bench |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Contoured Seat |
| Collection | Vineyard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 48.5 in W x 24 in D x 35.25 in H |
| Overall Width | 48.5 in |
| Overall Height | 35.25 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Arm Height | 24 in |
| Seat Width | 43 in |
| Seat Depth | 17.25 in |
| Seat Height | 17.25 in |
| Seat Size | 43 in x 17.25 in |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Made from recycled plastic
- Virtually maintenance free