POLYWOOD Traditional 30 In Round Bar Stool (Sold in Pairs)
Special Price
$298.00
FREE Shipping
$436.00
- You Save: $138.00 ( 31.65% )
Code:
PW-2BAR230
Weight:
17 lbs
Dimensions:
17 in L x 17 in W x 29 1/8 in H - 15 in Seat Dia
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Traditional Round Bar Stool is a great addition to your outdoor living space! These eco-friendly backless bar stools offer a variety of color selections to add style to any outdoor environment. Made from eco-friendly, recycled plastic you can count on a lifetime of virtually no maintenance to keep your outdoor patio furniture looking just as the first day you bought it! The frame of this traditional style backless outdoor bar stool is available in the same traditional colors as the seat.
Durability, style and comfort as well as no painting, sanding or refinishing to keep your POLYWOOD Traditional Bar Stools looking and performing well for years to come!
Durability, style and comfort as well as no painting, sanding or refinishing to keep your POLYWOOD Traditional Bar Stools looking and performing well for years to come!
More Information
| Commercial | No |
|---|---|
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 17 in L x 17 in W x 29 1/8 in H - 15 in Seat Dia |
| Overall Width | 17 in |
| Overall Height | 29 1/8 in |
| Overall Depth | 17 in |
| Seat Height | 29 1/8 in |
| Seat Size | 15 in Diameter |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments