POLYWOOD Traditional Garden 7-Piece Dining Set
Code:
PW-PWS133-1
Dimensions:
Width: Arm Chair: 22.5 in, Side Chair: 17 in - Table: 37 in - Depth: Arm Chair: 21.75 in, Side Chair: 21.75 in. - Table: 72 in - Height: Chairs: 34,75 in - Table: 29 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
POLYWOOD Traditional Garden 7 Piece Dining Set
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Dimensions | Width: Arm Chair: 22.5 in, Side Chair: 17 in - Table: 37 in - Depth: Arm Chair: 21.75 in, Side Chair: 21.75 in. - Table: 72 in - Height: Chairs: 34,75 in - Table: 29 in |
| Overall Width | Arm Chair: 22.5 in, Side Chair: 17 in - Table: 37 in |
| Overall Height | Chairs: 34,75 in - Table: 29 in |
| Overall Depth | Arm Chair: 21.75 in, Side Chair: 21.75 in. - Table: 72 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 17 x 16.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- All weather POLYWOOD material
- Stainless Steel Marine Grade Hardware
- Set includes: 2 - Traditional Garden Arm Chairs, 4 - Traditional Garden Side Chairs & 1 Nautical 37 x 72 in Table
- Made in the USA