POLYWOOD Traditional Garden 5-Piece Dining Set
Code:
PW-PWS134-1
Dimensions:
Width: Arm Chair: 22.5 in, Table: 48 in - Depth: Arm Chair: 21.75 in, Table: 48 in - Height: Chairs: 34,75 in - Table: 29 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
POLYWOOD Traditional Garden 5 Piece Dining Set
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | Width: Arm Chair: 22.5 in, Table: 48 in - Depth: Arm Chair: 21.75 in, Table: 48 in - Height: Chairs: 34,75 in - Table: 29 in |
| Overall Width | Arm Chair: 22.5 in, Table: 48 in |
| Overall Height | Chairs: 34,75 in - Table: 29 in |
| Overall Depth | Arm Chair: 21.75 in, Table: 48 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 17 x 16.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- All weather POLYWOOD material
- Stainless Steel Marine Grade Hardware
- Set includes: 4- Traditional Garden Arm Chairs & 1 Round 48 in Dining Table
- Made in the USA